Międzynarodowy Konkurs Nowe Horyzonty to wizytówka wrocławskiego festiwalu. Właśnie tutaj prezentowane są świeże, bezkompromisowe dzieła twórców i twórczyń poszukujących oryginalnych form wyrazu.
Wśród dwunastu konkursowych tytułów, które będą walczyć o tegoroczne Grand Prix, znalazły się produkcje m.in. z: Boliwii, Brazylii, Francji, Meksyku, Polski, Rumunii, Szwajcarii czy Wielkiej Brytanii. O tym, kto zdobędzie festiwalowe Grand Prix, zadecyduje pięcioosobowe jury w składzie: Agata Buzek, Michel Franco, Radu Jude, Nadav Lapid i Sandra Wollner. Poznajcie sylwetki jurorów i jurorek tegorocznego Konkursu.
Jedna z najbardziej uznanych polskich aktorek. Laureatka wielu nagród w tym Shooting Stars Award oraz Nagrody na Polskim Festiwalu Filmowym w Gdyni. W teatrze pracowała z najważniejszymi i najbardziej uznanymi polskimi reżyserami, od 2015 roku związana z teatrem Krzysztofa Warlikowskiego. Debiutowała w 1997 roku w filmie Kochaj i rób co chcesz Roberta Glińskiego oraz we włoskiej produkcji Ballada o czyścicielach szyb Petera del Monte. Wzięła udział w wielu międzynarodowych produkcjach, m.in. Nightwatching Petera Greenawaya, Wichry Kołymy Marleen Goris, gdzie zagrała z Emily Watson, High Life Claire Denis u boku Juliette Binoche i Roberta Pattinsona, a także zagrała główną rolę w Rewersie Borysa Lankosza. Dwukrotnie blisko współpracowała z Anne Fontaine, zdobywczynią Złotych Lwów na festiwalu w Wenecji. Za rolę w filmie „Moje wspaniałe życie” Łukasza Grzegorzka zdobyła nagrodę na Festiwalu Mastercard OFF Camera ORŁA dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Na tegorocznych Nowych Horyzontach będzie można zobaczyć ją w Iluzji Marty Minorowicz.
Urodził się w Mexico City w 1979 roku i sprawił, że kino meksykańskie znalazło się w światowym centrum uwagi. Filmy, które napisał, wyreżyserował i wyprodukował to między innymi Opiekun (nagroda za najlepszy scenariusz w Cannes w 2015 roku), Córki Abril (Nagroda Jury w sekcji Un Certain Regard w Cannes w 2017 roku) oraz Pragnienie miłości (Nagroda Główna sekcji Un Certain Regard Filmowym w Cannes w 2012 roku). Był również członkiem jury na La Biennale Cinema 2017. W 2020 roku jego dystopijny dramat Nowy porządek został nagrodzony Srebrnym na Festiwalu Filmowym w Wenecji. Zaledwie rok później Michel powrócił na festiwal, aby zaprezentować swój najnowszy film, Sundown – dramat nakręcony w Acapulco w Meksyku, w którym wystąpili Tim Roth i Charlotte Gainsbourg. Reżyser ukończył swój już kolejny projekt, Memory. Jego akcja dzieje się w Nowym Jorku, a w rolach głównych wystąpili laureatka Oscara Jessica Chastain, Peter Sarsgaard i Jessica Harper.
Urodzony w 1977 rumuński reżyser zaangażowanych społecznie i politycznie filmów nagradzanych na międzynarodowych festiwalach. W swojej pracy łączy dokumentalną obserwację rzeczywistości z fabularną ramą opowiadanych przez siebie historii. Po kilku latach pracy nad krótkimi metrażami zadebiutował w 2009 roku filmem Najszczęśliwsza dziewczyna na świecie. Przełom w jego karierze stanowi nagrodzone Srebrnym Niedźwiedziem w Berlinem Aferim! – jednocześnie osobliwy film drogi i portret XIX-wiecznej Rumunii. Kolejne filmy pełnometrażowe przypieczętowały jego status jako jednego z najważniejszych reżyserów rumuńskiego kina współczesnego: Nie obchodzi mnie, czy przejdziemy do historii jako barbarzyńcy zostały nagrodzone na festiwalu w Karlovych Varach w 2018 roku, a Niefortunny numerek lub szalone porno wygrało Złotego Niedźwiedzia na Berlinale w 2021 roku. Na tegorocznym festiwalu zaprezentujemy jego rzadko pokazywane krótkie metraże.
Reżyser i scenarzysta urodzony w Tel Awiwie, obecnie mieszkający w Paryżu. Jego filmy zdobyły ponad 100 nagród na międzynarodowych festiwalach, w tym na tych najbardziej prestiżowych: Złotego Niedźwiedzia na 69. Berlinale za Synonimy, Nagrodę Jury na 72. Festiwalu Filmowym w Cannes za swój najnowszy film fabularny, Kolano Ahed (film będzie można obejrzeć w ramach sekcji sezon podczas tegorocznego festiwalu). Przedszkolanka z 2014 roku doczekała się w USA remake'u w reżyserii Sary Colangelo z Maggie Gyllenhaal w tytułowej roli. Lapid był bohaterem licznych retrospektyw oraz członkiem jury na festiwalach w Berlinie, Cannes, Wenecji i Locarno.
Urodzona w 1983 roku w Leoben w Austrii. Studiowała film dokumentalny w Filmakademie Baden-Württemberg. Jej debiut fabularny zatytułowany Obraz niemożliwy zdobył wiele nagród na całym świecie, w tym German Film Critics Association Award 2018 i Ingmar Bergman International Debut Award. Jej druga film, O niedogodności narodzin, miał premierę podczas 70. Berlinale w sekcji Encounters, gdzie został nagrodzony Nagrodą Specjalną Jur. Film otrzymał również Diagonale Grand Prize 2020, Austriacką Nagrodę Filmową dla Najlepszego Reżysera i Najlepszego Filmu Fabularnego oraz Nagrodę Niemieckich Krytyków Filmowych 2022 w kategoriach Najlepszy Film Fabularny i Najlepsze Zdjęcia. Mieszka i pracuje w Berlinie.